Αθλητισμός

Ράπτορς – Μπακς 100-94: Έγραψε ιστορία το Τορόντο (VIDEOS)

Το Τορόντο ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων και νίκησε τους Μπακς 100-94, παίρνοντας την πρόκριση στους Τελικούς για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Γιάννης Αντετοκούνμπο είπε μετά τον 5ο ανατολικό τελικό ότι οι Μπακς θα τα δώσουν όλα, δεν θα γονατίσουν. Τα “ελάφια” το έκαναν, δεν ήταν όμως αρκετό στην Scotiabank Arena του Τορόντο. Κι αυτό διότι οι Ράπτορς ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στα τελευταία 14 λεπτά χάρις σε ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, νίκησαν τους Μπακς 100-94 και προκρίθηκαν (με 4-2 νίκες) στους Τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ο Κοουάι Λέοναρντ (27 πόντοι) ήταν πάλι συγκλονιστικός και μαζί με τον Κάιλ Λάουρι (17 πόντοι), τον Πασκάλ Σιάκαμ (18 πόντοι) και τον Φρεντ ΒανΒλίτ (14 πόντοι) οι παίκτες που οδήγησαν σε όλο το ματς τους Ράπτορς. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (21 πόντοι) τα έδωσε όλα, όπως και ο Μπρουκ Λόπεζ (18 πόντοι) και ο Ερσάν Ιλιασόβα (13 πόντοι), ωστόσο οι Μπακς κόλλησαν τελείως στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και είδαν μία ολόκληρη χρονιά να γλιστράει από τα χέρια τους στο επτάλεπτο 34′-41′, όταν δέχτηκαν ένα επιμέρους 26-3.

Τα highlights του 6ου ανατολικού τελικού:

O MVP

Ο Κοουάι Λέοναρντ ήταν ο καλύτερος παίκτης στο γήπεδο από το πρώτο μέχρι το έκτο ματς της σειράς. Ο “Klaw” έμοιαζε ώρες ώρες αποκαμωμένος από την κούραση, κι όμως έβρισκε την ενέργεια να σκοράρει, να δημιουργήσει, να βγάλει άμυνες, να πάρει κρίσιμα ριμπάουντ. Έκανε την διαφορά ξανά, έχοντας 27 πόντους, 9/22 σουτ (1/8 τρίποντα), 8/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες σε 41 λεπτά. Χαλάλι τα 6 λάθη…

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το Μιλγουόκι είχε 12/21 σουτ στην πρώτη περίοδο αλλά 24/55 από εκεί και πέρα. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ σούταρε πίσω από τα επτά μέτρα καλύτερα από κάθε άλλο παιχνίδι της σειράς μέχρι το 33′, καθώς είχε σε εκείνο το σημείο 12/23 τρίποντα. Δεν έβαλε όμως άλλο τρίποντο στα τελευταία 15 λεπτά. Το Μιλγουόκι τελείωσε το ματς με 0/11 τρίποντα, την ώρα που οι Ράπτορς το ολοκλήρωσαν έχοντας συνολικά 12/27.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο έκτος ανατολικός τελικός ήταν το καλύτερο παιχνίδι της σειράς. Πραγματικό ματς playoffs, με εξαιρετικές άμυνες, σκαμπανεβάσματα και τα ντεσιμπέλ να χορεύουν από τον θόρυβο στην Scotiabank Arena. Οι Μπακς ήταν η καλύτερη ομάδα στη συντριπτικά μεγαλύτερη διάρκεια και αυτή που είχε σταθερά τον έλεγχο στο σκορ. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ ξέφυγε με 6-14 στο 6′ χάρις σε ένα σερί 0-11, οι Ράπτορς ισοφάρισαν γρήγορα 16-16 στο 8′, αλλά το Μιλγουόκι έκανε νέο ξέσπασμα στα επόμενα 5 λεπτά και με επιμέρους 2-17 προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι: 18-33 στο 13′. Το Μιλγουόκι ευστόχησε σε 6 από τα πρώτα 9 τρίποντα που επιχείρησε, ωστόσο το Τορόντο επέστρεψε γρήγορα στο ματς με ένα επιμέρους 20-8, ροκανίζοντας την διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (43-46 στο 23′).

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μία επανάληψη του πρώτου. Μόνο που αυτή τη φορά οι Ράπτορς ολοκλήρωσαν το comeback. Οι Μπακς ξέφυγαν πάλι νωρίς νωρίς με 52-65 στο 30′ και ανέβασαν την διαφορά μέχρι τη μέγιστη τιμή της στο 34′ (61-76), μοιάζοντας να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Μέσα στα επόμενα επτά λεπτά, πάντως, πέταξαν όλη τη χρονιά στα σκουπίδια. Οι Ράπτορς “έτρεξαν” από το 34′ έως το 41′ ένα επιμέρους 26-3, στο 38′ προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 6-3 και ξέφυγαν ακόμα και με οκτώ πόντους διαφορά (87-79). Τα “ελάφια” αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 0-7 μείωσαν το σκορ στον έναν πόντο (87-86) στο 43′, το προβάδισμα όμως δεν το ανέκτησαν ποτέ. Δύο διαδοχικά τρίποντα των Γκασόλ, Λέοναρντ έκαναν το σκορ 95-90 και η καναδική ομάδα έβγαλε όλες τις κρίσιμες άμυνες στα τελευταία τρία λεπτά, φτάνοντας έτσι στην ιστορική νίκη-πρόκριση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από 20.478 θεατές ήταν η Scotiabank Arena για τον 6ο ανατολικό τελικό, παρά την εκτόξευση των τιμών των εισιτηρίων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάλαχαν, Γκάθρι, Λιούις.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-31, 43-50, 71-76, 100-94.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Λέοναρντ 27 (17 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Σιάκαμ 18, Γκασόλ 6, Λάουρι 17 (6/10 σουτ, 8 ασίστ), Γκριν 0/4 σουτ, ΒανΒλίτ 14 (4/5 τρίποντα), Πάουελ 9, Ιμπάκα 9.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 21 (7/18 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες), Μίντλετον 14 (4/8 τρίποντα), Λόπεζ 18 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μπρόγκντον 10, Μπλέντσο 8 (7 ασίστ), Κόνατον, Ιλιασόβα 13 (6 ριμπάουντ), Χιλ 10.

Τα ομαδικά στατιστικά των Τορόντο Ράπτορς: 24/47 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 16/22 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 18/41 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 22/31 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Ο επόμενος αγώνας του Τορόντο: Οι Ράπτορς προκρίθηκαν στους Τελικούς του ΝΒΑ, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί στην Scotiabank Arena του Τορόντο τα ξημερώματα της προσεχούς Παρασκευής (31/5, 04:00).

Photo credits: AP Photo/Aaron Gash

πηγή: sport24.gr