Αθλητισμός

«Οδοστρωτήρας» Γιάννης, σούπερ Μίντλετον και οι Μπακς το 3-3 (vid)

Τα «Ελάφια» επέλεξαν μία διαφορετική τακτική σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα, πήγαν την μπάλα κοντά στο καλάθι ενώ αμυντικά φρόντισαν να δίνουν βοήθειες πάνω στο μαρκάρισμα του Ντουράντ. Ακόμα και όταν οι Νετς μείωσαν, οι Μπακς έμειναν πιστοί στο πλάνο τους, έχοντας Αντετοκούνμπο και Μίντλετον σε εκπληκτική βραδιά, μιας και πρόσφεραν συνολικά 68 από τους 104 πόντους.

Οι Μπακς από την αρχή έδειξαν την πρόθεση τους να παίξουν κοντά στο καλάθι όπου είχαν πλεονέκτημα και αυτό τους βοήθησε να προηγηθούν με 18-5 μετά από έξι λεπτά αγώνα, ενώ πάνω στον Ντουράντ επέλεξαν τον Τάκερ με βοήθειες. Οι Νετς παρά την αστοχία τους κατάφεραν να μειώσουν σε 26-19 με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση και πήγε κοντά στο καλάθι των Νετς όπου δεν είχε αντίπαλο με τους Μπακς να προηγούνται με 34-21. Ο Χάρντεν παρότι ήταν επηρεασμένος από τον τραυματισμό του άρχισε να σκοράρει για να μπορέσει το Μπρούκλιν να μειώσει σε 44-40, πριν ο Μίντλετον με συνεχόμενα τρίποντα μετά από ασίστ του Αντεοκούνμπο, στείλει την διαφορά στους 11 πόντους (59-48) που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες «επένδυσαν» στην άμυνα και στα πρώτα έξι λεπτά σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Ο Ντουράντ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και αυτό βοήθησε τους Νετς και μειώσουν σε 72-65, ενώ με βολές του Χάρντεν το σκορ έγινε 72-67. Ο Μίντλετον ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για τους Μπακς και με έξι συνεχόμενους πόντους έστειλε την διαφορά στους 11 (78-67).

Οι Νετς μείωσαν σε 82-77 και κάπου εκεί οι Μπακς με ηγέτη τον Γιάννη και συμπαραστάτη τον Μίντλετον έκαναν την τελική τους επίθεση για να «κλειδώσουν» την νίκη. Ο Έλληνας άσος βοήθησε στην άμυνα για να εγκλωβιστεί ο Ντουράντ ενώ επιθετικά έδωσε λύσεις και με ένα «πόστερ» κάρφωμα πάνω στον Γκριν, ολοκληρώθηκε το 14-0 σερί τωνΜπακς για το 96-77. Οι Νετς τα παράτησαν και οι Μπακς έφτασαν εύκολα στην νίκη με 104-89.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 30 πόντους με 6/10 βολές, 12/20 δίποντα, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μίντλετον 38 πόντους με 11/12 βολές, 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, ο Χόλιντει 21 πόντους, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 πόντους με 2/2 βολές, 1 ριμπαόυντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 4 λεπτά.

Για το Μπρούκλιν ο Ντουράντ είχε 32 πόντους με 0/2 βολές, 13/22 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, ο Χάρντεν 16 πόντους, ο Γκρίφιν 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 59-48, 78-67, 104-89.