Αθλητισμός

Ο MVP Γιάννης δεν έφτανε, οι Χοκς του απίστευτου Γιανγκ το «μπρέικ» (vid)

Από την αρχή του αγώνα οι Μπακς έδειξαν διάθεση να χτυπήσουν στην δύναμη μέσα στην ρακέτα, όπου είχαν πλεονέκτημα απέναντι στους Χοκς. Και το κατάφεραν μιας και πήραν το προβάδισμα με τον Αντετοκούνμπο να είναι «ζεστός». Η Ατλάντα από την πλευρά της έβρισκε λύσεις μόνο από τον Τρε Γιανγκ ο οποίος ήταν η μοναδική απειλή. Οι Μπακς πάντως κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (59-55).

Στην τρίτη περίοδο η άνοδος του Κόλινς δημιούργησε προβλήματα στους Μπακς που δεν μπορούσαν να τον περιορίσουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Χοκς να κάνουν την ανατροπή στο σκορ και να προηγηθούν με 78-86 μετά από ένα επιμέρους 17-7. Προβάδισμα που κράτησαν με τους Μπακς να έχουν τον Χόλιντει ως την μοναδική αξιόπιστη λύση στην επίθεση, την ώρα που ο Μίνλτετον συνέχισε να είναι σε κακή βραδιά.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς να είναι αποφασισμένοι για την ανατροπή. Και την πέτυχαν με κορυφαίο τον Αντετοκούνμπο ο οποίος έμοιαζε ασταμάτητος και οδήγησε τα «Ελάφια» στο 105-98 με ένα επιμέρους σκορ 13-2. Αλλά οι Χοκς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Οι Μπακς επέμεναν στο χαμηλό σχήμα με «5άρι» τον Γιάννη, οι Χοκς έβαλαν τον Καπέλα που έκανε «ζημιά» με επιθετικά ριμπάουντ. Ένα από αυτά οδήγησε και στο 111-112 με 29 δευτερόλεπτα για το τέλος. Οι Μπακς πήγαν στην επιλογή του Κόνατον που ήταν απελπιστικά άστοχος, ο Γιανγκ ήταν ψύχραιμος στις βολές, ενώ η κακή βραδιά του Μίντλετον ολοκληρώθηκε και με το άστοχο τρίποντο στην εκπνοή, με το 113-116 να παραμένει.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 34 πόντους με  6/8 βολές, 14/23 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, δύο κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής, ο Χόλιντει 33 πόντους με 9/13 δίποντα, 5/12 τρίποντα, ενώ ο Μίντλετον είχε 15 πόντους με 6/14 δίποντα, 0/9 τρίποντα.

Από την Ατλάντα ο Γιανγκ είχε 48 πόντους με 10/12 βολές, 13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ, ο Κόλινς 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Καπέλα 12 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-25, 59-55, 85-89, 113-116.