Αθλητισμός

Πρωταθλήτρια κόσμου η Αργεντινή.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με 2-0, η Γαλλία με δύο γκολ του Εμπαπέ σε ένα λεπτό ισοφάρισε. Στην παράταση ο Μέσι έδωσε πάλι το προβάδισμα στην Αργεντινή για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Εμπαπέ και να οδηγηθεί το ματς στα πέναλτι όπου οι Αργεντίνοι ήταν πιο ψύχραιμοι.

Κέρδισε στον τελικό την Γαλλία με 4 – 2 στα πέναλτι. Η ομάδα του Λίονελ Μέσσι κατάφερε να φέρει το Παγκόσμιο Κύπελλο στη χώρα του για τρίτη φορά την ιστορία της.

Μπορεί οι Γάλλοι για σχεδόν 80′ λεπτά να μην υπήρχαν στο παιχνίδι αλλά ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για να ισοφαρίσουν και χτυπήσουν το παιχνίδι στα ίσια. Κυριολεκτικά ήταν μια τιτανομαχία με τον νικητή κυριολεκτικά να έχει βγει μέσα από την φωτιά.

Στο πρώτο ημίχρονο της μοναδικής ποδοσφαιρικής τιτανομαχίας Αργεντινής και Γαλλία στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, το σκορ άνοιξε ο Μέσι με πέναλτι. Παίκτης βαρόμετρο του πρώτου ημιχρόνου ο Ντι Μαρία που σημείωσε και το δεύτερο γκόλ, κάνοντας το 2-0 στο 36′.

Στο 3′ Aργεντινή απειλή την περιοχή της Γαλλίας αλλά η φάση σταματά για οφσάιντ.

Στο 8′ ο Ντε Πολ σούταρε, κόντρα στον Βαράν και κόρνερ.

Στο 17′ Και πάλι οι Αργεντινοί με τον Μέσι και τον Ντε Πολ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο Ντι Μαρία έκανε με το δεξί ένα ΤΡΑΓΙΚΟ σουτ στέλνοντας τη μπάλα εκτός γηπέδου…

Στο 20′ εκτελέστηκε από τον Γκριεζμάν, κεφαλιά ο Ζιρού, αλλά υπέπεσε σε φάουλ και η φάση δεν μετρά.
Στο 21′ πέναλτι για την Αργεντινή, ανατροπή του Ντι Μαρία από τον Ντεμπελέ.
Στο 23′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μέσι εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ.

Στο 36′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μέσι έδωσε στον Μακλάιστερ, αυτός έβγαλε πάσα στον Ντι Μαρία που πλάσαρε στα δίχτυα.

Μέχρι το 45′ δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση , όπως και στα οκτώ λεπτά των καθυστερήσεων που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

H Αργεντινή που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, είδε την Γαλλία να αντιδρά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά και πάλι έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 80′.

Στο 60′ πραγματοποιήθηκε νέα ωραία προσπάθεια από την Αργεντινή με τον Ραμπιό την τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ πριν κάνει το σουτ ο Μέσι.

Στο 68′ καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια για τη Γαλλία με κεφαλιά του Μουανί.
Στο 72′ ο Φερνάντες σούταρε αλλά ο Γιορίς αντέδρασε.
Στο 80′ ΓΚΟΛ 2-1 με τον Μπαπέ να εκτέλει και να μειώνει την διαφορά.

Στο 82′ ο Μπαπέ ξανά με σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.

O κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε με οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Στο 90′ χωρίς κάποιο ιδιαίτερη φάση. Αναμένονται οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Στο 97′ Η Γαλλία έχει μπει πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είναι υπέρ της.

Στο 104′ Ο Ακούνια επιχείρησε διαγώνιο σουτ δίχως τύχη.

Στο 105′ Ο Μέσι έδωσε στον Λαουτάρο, αυτός σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Νέο σουτ και κόρνερ.

Στο 105+1 Νέα χαμένη από τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Στο 105+2 Τέλος ημιχρόνου παράτασης.

Στο 106′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης.

Στο 107′ Σουτ του Μέσι, απέκρουσε ο Γιορίς.

Στο 108′ ΓΚΟΛ 3-2! Ο Μέσι από κοντά έδωσε νέο προβάδισμα στην Αργεντινή.

Στο 116′ Πέναλτι για τη Γαλλία σε χέρι του Μοντιέλ.

Στο 117′ ΓΚΟΛ 3-3! Ο Μπαπέ σκοράρει ξανά από τα 11 βήματα και πετυχαίνει χατ τρικ.