Ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος, παραμονές των 100ών γενεθλίων του, κάνει το μεγαλύτερο δώρο στην ιστορία του στον κόσμο του, σε εκατομμύρια φίλους του ανά την υφήλιο, προκαλώντας ρίγη χαράς σε κάθε γωνιά του Πειραιά και όχι μόνο
Η Ευρώπη υποκλίθηκε στον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια, εκεί όπου κατέκτησε το Europa Conference League. Το γκολ του Eλ Κααμπί απογείωσε στα ουράνια τους φίλους του Ολυμπιακού, και το πάρτι ξεκίνησε. Ήταν στο 116′ στην παράταση, όταν ο επιθετικός του Ολυμπιακού έστειλε τους ερυθρόλευκους στον “θρόνο”, και έδωσε το “σήμα” σε χιλιάδες φίλους των Πειραιωτών να ξεχυθούν στους δρόμους και να πανηγυρίσουν ξέφρενα μέχρι το πρωί. Είχαν προηγηθεί 5 λεπτά αγωνίας μέχρι να επικυρωθεί το τέρμα, και μετά ”τρέλα”. Ο Ολυμπιακός ήταν γραφτό να γίνει ο πρώτος ελληνικός σύλλογος που θα φέρει ευρωπαϊκό τρόπαιο στο ποδόσφαιρο, κάτι που έμοιαζε με θαύμα αλλά το έκανε πραγματικότητα η ομάδα του Μεντιλίμπαρ που έσπασε όλα τα ρεκόρ σε έναν μαραθώνιο 19 ευρωπαϊκών παιχνιδιών μέσα σε 10 μήνες (!) πετυχαίνοντας τη μια ανατροπή μετά την άλλη και φτάνοντας στην κορυφή της Ευρώπης.
Έκσταση, τρέλα, παράνοια, χαρά, αποθέωση, οι λέξεις είναι λίγες για να περιγράψει κανείς αυτό που έζησαν χθες το βράδυ οι φίλοι του Ολυμπιακού ανά την Ελλάδα και φυσικά οι πιο τυχεροί κοντά στους 20.000 που βρέθηκαν στην Opap Arena και είδαν τον μεγαλύτερο σύλλογο της χώρας να γίνεται ο πρώτος που φέρνει στην Ελλάδα ευρωπαϊκό τρόπαιο!
Συγκλονιστική στιγμή όταν μέσα στο γήπεδο στην απονομή μπήκε και ο μικρός φίλος του ΠΑΟΚ, ο Γιαννάκης, τον οποίο είχε καλέσει ο Ολυμπιακός στον τελικό και πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες των Ερυθρολεύκων.