Αθλητισμός

Βαγγέλης Ντούμας: Πρωταθλητής Ευρώπης στα 100μ. πρόσθιο ο 16χρονος κολυμβητής

Με μια φανταστική κούρσα -ιδιαίτερα στο δεύτερο μισό της- ο Βαγγέλης Ντούμας στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης Εφήβων στην κολύμβηση στα 100 μέτρα πρόσθιο.

Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό, στην τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βίλνιους της Λιθουανίας, τερματίζοντας στον τελικό σε χρόνο 1.00.80. Ο Βαγγέλης Ντούμας κατακτά αυτό το χρυσό, όντας μόλις 16 ετών, κόντρα σε αντιπάλους μεγαλύτερης ηλικίας.

Δεύτερος τερμάτισε ο Ισπανός, Νιλ Καντεβάλ Μικολάου, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βούλγαρος, Μαξίμ Μανόλοφ.

Όπως αναφέρει το thrakisports.gr, o Βαγγέλης Ντούμας γύρισε 3ος στα 50μ αλλά στη συνέχεια… έγινε αέρας.  Προσπέρασε τους αντιπάλους του και έφτασε πρώτος στον τερματισμό, πλησιάζοντας το δικό του διπλό πανελλήνιο ρεκόρ παίδων και εφήβων, που είναι 1:00.66.

Η Ελλάδα πανηγυρίζει το πρώτο της -και μάλιστα χρυσό- μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση της Λιθουανίας, που είναι το 61ο στην ιστορία της και το 15ο χρυσό (13 ασημένια, 33 χάλκινα).

Υπενθυμίζεται ότι ο αθλητής του Ολυμπιακού και πρώην του ΟΦΘΑ θα είναι το μικρότερο σε ηλικία μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Το αποτέλεσμα του τελικού στα 100 μέτρα πρόσθιο του Ευρωπαϊκού Κολύμβησης Εφήβων Νεανίδων: