Αθλητισμός

Μαρία Σακκάρη: Προκρίθηκε στον τελικό του Indian Wells.

Σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε το φαβορί, Κόκο Γκοφ με 2-1 σετ

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα διάρκειας 2 ωρών και 41 λεπτών, που είχε διακοπεί δύο φορές λόγω βροχής (η πρώτη είχε διάρκεια 25΄και η δεύτερη άγγιξε τις δύο ώρες), και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Καλιφόρνια Indian Wells.

Η Σάκκαρη έχει παράλληλα την ευκαιρία να ανέβει τρεις θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη, κάτι που θα συμβεί σε περίπτωση που κατακτήσει τον τίτλο. Συγκεκριμένα, η Ελληνίδα τενίστρια από το Νο9 θα βρεθεί στο Νο6 του κόσμου. Ο τελικός του Indian Wells θα γίνει για το βράδυ της Κυριακής (17/3). Η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ίγκα Σβιόντεκ, με τον αγώνα να ξεκινάει στις 20:00.

«Ήξερα ότι θα ήταν δύσκολο», είπε η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια. «Πολλά πράγματα έγιναν σήμερα, καθυστερήσεις λόγω βροχής. Προφανώς θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό το δεύτερο σετ, αλλά σκεφτόμουν υπερβολικά τη γραμμή του τερματισμού, σκεφτόμουν πώς θα κλείσω το ματς. Αυτό δεν με βοήθησε, με φρίκαρε λίγο, ήμουν πολύ αγχωμένη. Είμαι, όμως, περήφανη που διατήρησα την ψυχραιμία μου και πάλεψα στο τρίτο σετ».

Ακολουθήστε μας και στο Google news. Διαβάστε μας για να ενημερώνεστε για όλα τα νέα, από την Ελλάδα και τον κόσμο, πατήστε το καμπανάκι για να ενημερώνεστε πρώτοι έγκαιρα και έγκυρα.