Αθλητισμός

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στο τελικό του Μόντε Κάρλο μετά τον θρίαμβο επί του Σίνερ.

Ο Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει πλέον αύριο (14/4) τον τρίτο τίτλο του στο τουρνουά του Πριγκιπάτου.

Μετά από μία επική μάχη δύο ωρών και σαράντα λεπτών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς υποχρέωσε τον Γιανίκ Σίνερ στη δεύτερη φετινή ήττα του και προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του τουρνουά Masters του Μόντε Κάρλο.

Ο Ελληνας τενίστας, αν και πήρε το πρώτο σετ του ημιτελικού, βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο, με τον Ιταλό να ισοφαρίζει και να προηγείται 4-2 στο τρίτο σετ. Εκεί, όμως, αντιμετώπισε ένα πρόβλημα στο πόδι και ο Ελληνας τενίστας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς κέρδισε τέσσερα συνεχόμενα γκέιμ και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 6-4, 3-6, 6-4.

Ο Τσιτσιπάς θα διεκδικήσει πλέον αύριο (14/4) τον τρίτο τίτλο του στο τουρνουά του Πριγκιπάτου, με αντίπαλο τον νικητή της αναμέτρησης που ακολουθεί, ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Κάσπερ Ρούουντ.