Αθλητισμός

Ο Γιάννης ήταν… μια ομάδα μόνος του αλλά στο τέλος χαμογέλασαν Χάρντεν και Ντουράντ

Ο «Greek Freak» έδειξε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό να στείλει ένα μήνυμα στους Νετς και στην υπό δημιουργία «Big-3», έχοντας απέναντι του μόνο τους δύο, Χάρντεν και Ντουράντ μιας και ο Ίρβινγκ δεν αγωνίστηκε.

Ο αγώνας ήταν όπως περίμεναν όλοι, ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να ποντάρουν αρκετά στην επίθεση και όχι στην άμυνα.

Με ηγέτη τον Γιάννη, οι Μπακς προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 28-34, αλλά οι Νετς αντέδρασαν με Χάρντεν και Ντουράντ για να προηγηθούν με 55-50. Στην τρίτη περίοδο ο «Μούσιας» άρχισε να σκοράρει περισσότερο και αυτό βοήθησε το Μπρούκλιν να κυριαρχήσει και να προηγηθεί με 80-70 και με 87-76.

Ο Αντετοκούνμπο αντέδρασε και οδήγησε την ομάδα του σε ένα σερί 12-2 ώστε να μετατραπεί το 92-81 σε 94-93. Έκτοτε ο αγώνας ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια… χέρια.

Ο Χάρντεν αστόχησε σε τρίποντο αλλά πήρε το ριμπάουντ, έδωσε στον Ντουράντ ο οποίος με τρίποντο έκανε το 125-123, με 36΄΄ για το φινάλε. Ο Μίντλετον αστόχησε σε τρίποντο, ο Ντουράντ πήγε για να το… καθαρίσει αλλά ο άσος των Μπακς έκλεψε την μπάλα ζητώντας τάιμ άουτ.

Με 4 δευτερόλεπτα για το τέλος, η μπάλα κατέληξε στον Μίντλετον ο οποίος δεν είδε την κίνηση του Γιάννη ο οποίος έμεινε μόνος του μέσα στην ρακέτα, προτιμώντας να σουτάρει για τρεις και για την νίκη αλλά η μπάλα δεν του έκανε το… χατήρι και έτσι οι Νετς επικράτησαν με 125-123.

Από το Μιλγουόκι ο Αντετοκούνμπο είχε 34 πόντους (6/8β., 11/20διπ., 2/6τρ.), 12 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα. Ο Μίντλετον είχε 25 πόντους, ο Χόλιντει 22 πόντους.

Για το Μπρούκλιν ο Χάρντεν είχε 34 πόντους, 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Ντουράντ 30 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Χάρις 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-34, 57-56, 94-89, 125-123.