Αθλητισμός

«MVP, MVP, MVP»: Μοναδικός «διπλός» Γιάνναρος… καθάρισε τους Πέλικανς

«Να έχεις χίλια μάτια να τον βλέπεις…». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε μία μοναδική «παράσταση» με… καλεσμένους τους Πέλικανς, οδηγώντας με 38 πόντους και 10 ριμπάουντ τους Μπακς στην νίκη με 129-125.

Από την αρχή ο αγώνας ήταν μία «μονομαχία» ανάμεσα στον «Greek Freak» και τον Ζάιον Ουίλιαμσον, με τον Έλληνα άσο να έχει 19 πόντους στο πρώτο μέρος έναντιν 24 του άσου των Πέλικανς.

Το ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με μία… μικρή διαφορά. Τους Μίντλετον και Ντιβιντζένζο που άρχισαν να σκοράρουν και να παίρνουν το βάρος από τον Αντετοκούνμπο.

Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς προηγήθηκαν με 113-105, αλλά οι Πέλικανε επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 118-119. Αλλά ήταν η ώρα του Γιάνναρου ο οποίος με τέσσερις πόντους, έδωσε… αέρα τρίων πόντων (128-125). Οι Πέλιακνε προσπάθησαν να ισοφαρίσουν αλλά ο Μπλέντσο ήταν άστοχος στο τρίποντο με 19΄΄ για το τέλος.

Και εκεί έγινε η κορυφαία φάση του αγώνα, με τον Άνταμς να προσπαθεί να σκοράρει με «follow» για να μην χαθεί χρόνος, αλλά δέχθηκε εκπληκτικό κόψιμο από τον Γιάννη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 129-125 με μία βολή, μετά από επιθετικό φάουλ που κέρδισε ο Ντιβιντζένζο στην τελευταία επίθεση που βρήκαν οι Πέλικανς στο λάθος που έκαναν οι Μπακς στην επαναφορά με 9΄΄ πριν το φινάλε.

Από τους Μπακς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 38 πόντους με 8/10 βολές, 12/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38 λεπτά. Ο Μίντλετον είχε 31 πόντους, ο Ντιβιντζένζο 24 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο σε 8 λεπτά είχε 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος.

Για την Νέα Ορλεάνη ο Ούιλιαμσον είχε 34 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Ίνγκραμ 23 πόντους, ο Μπολ 20 πόντους, ο Μπλέντσο 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 69-68, 103-103, 129-125.

Διαβάστε την e-enimerosi.com για να ενημερώνεστε για όλα τα νέα, από την Ελλάδα και τον κόσμο, κάνετε εγγραφή στην σελίδα και πατήστε το καμπανάκι για να ενημερώνεστε πρώτοι έγκαιρα και έγκυρα.