Αθλητισμός

Ο «εξωγήινος» Γιάννης με μυθική 38αρα έκανε το ντέρμπι… περίπατο!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ σταμάτησε στους 38 πόντους, έχοντας 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής, με 11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 10/14 βολές, διαλύοντας την άμυνα των Καβαλίερς με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, έχοντας εννιά καρφώματα που αποτελεί και ρεκόρ καριέρας!

Το ματς

Οι Καβαλίερς ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού οι Μπακς έπαιρναν επιθετικές ενέργειες μόνο από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τους Καβς, να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο στο +5 (25-30), ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Καβαλίερς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +11 (52-63).

Στην τρίτη περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε σε MVP mode και άρχισε να διαλύει την άμυνα των Καβαλίερς με κάθε τρόπο, βάζοντας ξανά στο παιχνίδι τους Μπακς που με το τρομερό 35-10 επί μέρους πήραν προβάδισμα +14 (87-73), με το τέταρτο δωδεκάλεπτο να μετατρέπεται σε… περίπατο για τα «Ελάφια» που έφτασαν με άνεση στο τελικό 117-102.

Αυτή ήταν η 13η νίκη για τους Μπακς, που πλέον μετρούν 13-5 ρεκόρ, ενώ οι Καβαλίερς γνώρισαν την έβδομη ήττα τους (12-7 το ρεκόρ τους), με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να ξεχωρίζει για τους Καβς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 29 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 52-63, 87-73, 117-102

google newsΑκολουθήστε μας στα κοινωνικά δίκτυα facebooktwitterinstagramyoutube, και στο Google news. Διαβάστε την e-enimerosi.com για να ενημερώνεστε για όλα τα νέα, από την Ελλάδα και τον κόσμο, κάνετε εγγραφή στην σελίδα και πατήστε το καμπανάκι για να ενημερώνεστε πρώτοι έγκαιρα και έγκυρα.