Αθλητισμός

Ο Αντετοκούνμπο θέλει το MVP και το δείχνει, το Μιλγουόκι αγγίζει το καλύτερο ρεκόρ στο NBA.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πράγματα και θαύματα, οι Μπακς πήραν το ντέρμπι με τους Σίξερς στο Μιλγουόκι (117-104) και έκαναν ακόμη ένα βήμα για το καλύτερο ρεκόρ στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Η συντριβή από τους Μπόστον Σέλτικς πόνεσε τους Μπακς και τους πόνεσε πολύ. Ωστόσο οι πρωταθλητές του 2021 είχαν δύο ημέρες για να ανασυνταχθούν και τα ξημερώματα της Δευτέρας (3/4) στάθηκαν ξανά στα πόδια τους. Πήραν το ντέρμπι με τους Σίξερς (117-104) και έκαναν ακόμη ένα βήμα προς το καλύτερο ρεκόρ της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, το οποίο φυσικά μπορεί να σημαίνει πολλά, μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα.

Στο 56-22 ανέβηκε το Μιλγουόκι (31-8 εντός και 25-14 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει πράγματα και θαύματα απέναντι στον Τζοέλ Εμπίντ που θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του βραβείου του MVP. Χόλιντεϊ σε άμυνα κι επίθεση, Πόρτις στην εκτέλεση, Λόπεζ και Μίντλετον υποστήριξαν όλοι τον μεγάλο αστέρα της ομάδας, με τον Μπουντενχόλζερ να αφήνει εκτός ροτέισον τον Πατ Κόνατον και να στηρίζεται περισσότερο στους Τζο Ινγκλς – Τζέι Κράουντερ στη second unit. Αγωνία για τον Γκρέισον Άλεν, που γύρισε τον αστράγαλό του και αποχώρησε νωρίς, χωρίς πάντως να έχει βοηθήσει ιδιαίτερα.

Στο 51-27 έπεσαν οι Σίξερς (28-11 εντός και 23-16 εκτός έδρας), που φαίνεται ότι θα τερματίσουν στην τρίτη θέση της Ανατολής και θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας πιθανότατα τους Μπρούκλιν Νετς στον πρώτο γύρο των playoffs. Ο Τζοέλ Εμπίντ έκανε ό,τι μπορούσε, ο Ταϊρίς Μάξι ήταν το στήριγμά του, όμως ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσφερε ελάχιστα, ήταν κακός και δεν βρήκε τρόπο για να λύσει την άμυνα των Μπακς που τον αντιμετώπισε κάποιες φορές με αλλαγές και κάποιες άλλες με παγίδες ώστε να τον οδηγήσει σε εύκολα λάθη.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς εντυπωσιακά, είχε 2/2 δίποντα και 2/2 βολές μαζί με ένα κλέψιμο και μία ασίστ στο πρώτο πεντάλεπτο, είχε 10/5 στην πρώτη περίοδο και 19/7/3/1/2 στο ημίχρονο και έκανε μία πραγματικά πολύ μεστή εμφάνιση. Χωρίς να σπαταλήσει κατοχές, χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, ήταν ακριβώς όπως τον χρειάζονται οι Μπακς.

Στην τρίτη περίοδο έκανε δύο γρήγορα φάουλ και με τέσσερα πήγε στον πάγκο στο 30′, για να τον επαναφέρει ο Μπουντενχόλζερ στο ματς για το τελευταίο δίλεπτο του δωδεκαλέπτου και να τον δει να παίρνει τους πάντες παραμάζωμα. Στα μέσα της τέταρτης έκανε το πέμπτο του φάουλ, πήγε στον πάγκο και δεν γύρισε, είχε κάνει τη δουλειά του και με το παραπάνω. Και στο σκοράρισμα και στη δημιουργία και στο ριμπάουντ και στην άμυνα, πραγματικά απολαυστική η εμφάνισή του.

50-46 οι πόντοι στη ρακέτα, 13-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 24-25 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 21-14 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 13-10 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα το Μιλγουόκι.

Το πρόγραμμα των Μπακς έως το τέλος της regular season
  • Γουίζαρντς εκτός
  • Μπουλς εντός
  • Γκρίζλις εντός
  • Ράπτορς εκτός
Ο αγώνας

Με 8/8 σουτ μπήκαν οι Μπακς στο ματς (21-11 στο πέμπτο λεπτό) και με τους Μίντλετον – Αντετοκούνμπο κυριολεκτικά σε άγρια κατάσταση. Πήγαν και στο +16 (29-13) με το πέμπτο τους τρίποντο, από τα χέρια του Λόπεζ, έκλεισαν την περίοδο στο 41-26 και εκτός από τον Εμπίντ, δεν είδαν άλλον να τους προβληματίζει. Ο Χάρντεν, για παράδειγμα, δεν πήρε σουτ στο πρώτο δωδεκάλεπτο, την ώρα που εκείνοι απέφυγαν τα πολλά σουτ από την περιφέρεια και επιτέθηκαν ξανά και ξανά στη ρακέτα.

Ο Μούσιας έβαλε μαζεμένους πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου, όμως η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε να κάνει τη διαφορά. Ο Γιάννης έφτασε τους 15 για το 53-37 στο 17′, το 63-44 ήταν φαντασμαγορικό αλλά και δίκαιο σύμφωνα με τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων, ο Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο και οι Σίξερς έμοιαζαν εγκλωβισμένοι, όσο έμοιαζαν και οι Μπακς λίγα βράδια πριν απέναντι στους Σέλτικς. Το 69-53 του ημιχρόνου ίσως και να κολάκευε την ομάδα της Φιλαντέλφια, καθώς τα Ελάφια είχαν 23/30 δίποντα και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι Μπακς δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο μέρος, οι Σίξερς ροκάνισαν τη διαφορά στους πέντε (71-66) μέσα σε λίγα λεπτά και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς καλάθι σε αυτό το διάστημα. Στο 30′ το Μιλγουόκι έχασε με διάστρεμμα τον Άλεν και είδε τον Αντετοκούνμπο να χρεώνεται με το τέταρτο φάουλ του, είδε όμως και τον Πόρτις να κάνει σπουδαία δουλειά για να κρατήσει μπροστά τους πρωταθλητές του 2021. Ο Μπουντενχόλζερ έριξε τον Greek Freak στο παρκέ προς τα τέλη της τρίτης, εκείνος πήρε τους Σίξερς παραμάζωμα και το 96-82 στο φινάλε της περιόδου η ζυγαριά έδειχνε να γέρνει ξεκάθαρα προς τους γηπεδούχους.

Κι όταν ο Χόλιντεϊ με τον Αντετοκούνμπο πάτησαν το γκάζι, η διαφορά πήγε στους 22 (109-87) οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, με αποτέλεσμα οι Σίξερς να συμβιβασθούν με τη μοίρα τους. Ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων, καθώς ο Πι Τζέι Τάκερ έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Γιάννη 5:46 πριν από το φινάλε με το σκορ στο 111-92, που όμως δεν ήταν ικανό να αλλάξει το παραμικρό. Ο Ρίβερς άδειασε τον πάγκο του και όλοι συμφώνησαν πως η καλή ομάδα της βραδιάς ήταν οι Μπακς. Και με διαφορά.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-26, 69-53, 96-82, 117-104

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 33 (13/16 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31:48), Λόπεζ 21 (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Άλεν 2, Χόλιντεϊ 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ινγκλς 6 (2 τρίποντα, 2 ασίστ), Πόρτις 18 (6/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κράουντερ, Κάρτερ, Μπότσαμπ, Μάθιους, Κόνατον, Ντράγκιτς

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΕΒΕΝΤΙ ΣΙΞΕΡΣ (Ντοκ Ρίβερς): Χάρις 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Τάκερ 5 (1), Εμπίντ 28 (10/18 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάξι 29 (6/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάρντεν 11 (4/9 σουτ, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μέλτον 3 (1), Νιάνγκ, ΜακΝτάνιελς, Ριντ 8 (4/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάουζ 10 (2), Μίλτον 2, Κορκμάζ 2, Χάρελ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 36/51 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 15/21 βολές, 50 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλαντέλφια Σέβεντι Σίξερς: 28/51 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 12/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 17 φάουλ.